Najznačajnija OOH kompanija u Srbiji, Alma Quattro, u godini kada obeležava jubilej 25 godina uspešnog rada, napravila je seriju članaka o razvoju outdoor oglašavanja na teritoriji Srbije. U narednih nekoliko sedmica, ovi članci biće objavljivani i u našem izdanju
Novac. Pokretač ekonomije ili izvor svih problema, zavisi od perspektive. Postoji biznis kom je raspolaganje tuđim novcem posao, a to je bankarski. Bankarski sektor je pored maloprodaje i telekomunikacione industrije doživeo bum posle 5. oktobra 2000. godine. Ako posmatramo i analiziramo oglasne poruke kroz vreme možemo ispratiti i makroekonomsku situaciju u zemlji. Banke su uvek imale sluha za to šta u tom momentu najbolje može da se plasira.
Možda zvuči paradoksalno, ali banke su bile značajan oglašivač i u vremenima turbulencija na finansijskom tržištu i kada privreda nije bila u najboljem stanju.
U uvodnom članku smo pomenuli da je 2003. godine srpski dinar dobio novo ruho sa novim licima na novčanicama koja su najavljivala period u kome će njegova vrednost biti stabilna, a valuta biti konvertibilna.
U ovom periodu tranzicije (mada posmatrač potpuno opravdano može reći da smo u tranziciji i dalje) je i kult nemačke marke zamenjen novom valutom Evropske unije, evrom.
Spontana reakcija tržišta na ove promene je bila da je gotovo preko noći niklo bezbroj menjačnica u Beogradu. Beograd je bukvalno bio kiosk city. Menjali su se stari dinari za nove, marke za evre itd. Smešno je to što je na svakom ćošku postojala menjačnica da zameniš pare koje…nemaš. Kada se taj period završio, jedna po jedna, kiosk menjačnice su nestajale. Valjda su ljudi stekli malo sigurnosti u valutu tako da nisu morali svaki dan da razmene po 10 maraka (ili evra) za preživljavanje.
Bojana Novaković, direktorka prodaje AQ
Značajan pomak za tržište je bio početak poslovanja Western Union-a i MoneyGram-a koje se bave međunarodnim transferom novca.
Kada je Western Union pripremao ulazak na tržište, njihova ideja je bila da krenu sa agresivnom i ekspanzivnom kampanjom. Na kraju su se ipak odlučili za standardni format kampanje i rešenja. Zanimljivo je i to kada je WU počeo sa radom, novac je bilo moguće transferovati, uz proviziju, samo u jednom pravcu – iz Srbije u inostranstvo.
Bojana Novaković, direktorka prodaje AQ
Banke su se pojavile kada su shvatile da taj dinar zaista može da bude konvertibilan. U jednom periodu je bio jak grčki kapital u zemlji, tako da je najviše bilo grčkih banaka – Alpha banka, EFG Eurobank, Piraeus bank, National Bank of Greece (NBG bank), Findomestic bank.
EFG Eurobank je, primera radi, osvetljavala put u daljini uz slogan “sigurna podrška”.
Atlas banka je bila jedan od prvih klijenata koji se oglašavao u okviru zatvorenog sistema medija u eksterijeru aerodroma Beograd. Landmark im je bio backlight pano na prilazu aerodromu sa institucionalnim rešenjem. Nikad imali neku „product“ kampanju, ali su godinama bili prisutni na aerodromu sa tim jednim panoom.
Bojana Novaković, direktorka prodaje AQ
Uslovljeno makroekonomskim stanjem tržišta, u prvim godinama oživljavanja bankarskog sektora, banke su vodile rat oko kamata.
I to najviše u nedelji štednje. Nedelja štednje je bila u prvoj nedelji novembra, a banke su se utrkivale koja će da izađe sa povoljnijom ponudom kamate za štednju i za oročena sredstva. Da li će biti 5,5% ili 5,65%? Ta brojka se čuvala kao najveća moguća tajna. Dostavljali su idejna rešenja u poslednjem trenutku kalkulišući šta će konkurencija da ponudi. Na piku tog talasa štednje, nedelja štednje je prerasla u mesec štednje, tako da je ceo novembar bio obeležen kampanjama raznih banaka prisutnih na tržištu.
Bojana Novaković, direktorka prodaje AQ
Kada je u jednom momentu potrošnja postala bitna, platne kartice su dobile na važnosti. Kampanje banaka su se fokusirale na te magične, plastične kartice koje nude mogućnost „bezbrižne“ potrošnje na rate, sa znakom Visa, Mastercard, Diners…Ovo je ujedno označilo i polako odumiranje čekova kao sredstva plaćanja.
Ceo članak možete pročitati na sajtu ALMAQUATTRO25
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS