
Tokom narednih nekoliko sedmica predstavićemo istaknute projekte komunikacijske/kreativne industrije. Na ovaj način želimo da široj publici predstavimo ovu vrstu projekata na celovit način, koji podrazumeva ne samo vizuelne i audio produkte, već i bitne podatke i informacije o samom projektu. Ovoga puta čast je pripala agenciji Žiška i projektu „Iz mog ugla” za UNICEF Srbija… Priredila Snežana Milić
IDEJA I NJENI EFEKTI. Kako se priča o mentalnom zdravlju sa generacijom Z?
U oktobru je agencija Žiška odlučila da pokrene otvoren razgovor o mentalnom zdravlju sa mladima u Srbiji. To je prvi i najvažniji korak kada je reč o mentalnom zdravlju. Istovremeno je i jako težak, jer podrazumeva da prepoznaš i podeliš teška osećanja. Podstaći ovakav razgovor nije lako. A upravo to je bila ambicija UNICEF-a Srbija.
Već u fazi istraživanja tim agencije je shvatio koliko je ova tema kompleksna. Ako ukucaš hešteg #mentalnozdravlje na Instagramu, iskoči ti preko 56.000 postova. Na mrežama ima mnogo postova o mentalnom zdravlju, ali razgovora nema previše. U komentarima postova se javljaju, uglavnom, odrasli. Onda se tim agencije zaputio van heštegova i istraživa (lajkovali, razmenili) gomilu mimova o mentalnom zdravlju. Na takav sadržaj je reagovalo mnogo mladih, ali… uglavnom kroz tagove, smajlije, lajkove.
Agencija je shvatila da su mreže zatrpane postovima o mentalnom zdravlju, ali da pravi razgovor ne postoji. I tako su došli do uvida: o mentalnom zdravlju ne treba da se priča više – već bolje.
KAKO SE PRIČA SA GENZERIMA?
Mladi ne reaguju dobro na poruke koje im neko nameće. U Žiški su znali da šansu za pravi razgovor imamju samo ako im ponude perspektivu iz njihovog ugla. Zato su „scenu“ prepustili njihovim vršnjacima. Intervjuisano je 10 mladih iz raznih krajeva Srbije koji dolaze iz različitih kulturnih i socijalnih sredina. Agencija je pripremila pitanja, a njima su dali apsolutnu slobodu da pokažu kako stoje stvari iz njihove perspektive. Učesnici videa nisu znali koja pitanja će im biti postavljena, pa su dobijene iskrene prve reakcije. Cela kampanja je nosila hešteg #IzMogUgla. Pogledaj ceo video.

Videom je pokazano mladima da problemi nisu samo njihovi, već da mnogi vršnjaci prolaze kroz slične situacije. Nakon izbacivanja hero videa, agenciija je iskoristila citate kako bi promovisala i sadržaj u vidu statičnih objava na Instagramu. Vizual je ispraćen pitanjem “A TI?”

Kampanja je onda preseljena i na Tik Tok kako bi bilo omogućeno mladima da pokažu kroz šta prolaze. Za ovo tim agencije je iskoristio popularan TikTok format – „Spusti prst“ izazov na temu mentalnog zdravlja. Dali su zadatak da spuste prst ako se identifikuju sa izjavom poput: „Ponekad plačem i bez razloga!“, „Nekim danima mi se ne dopada kako izgledam“ ili „Često mi se promeni raspoloženje, a čak i ne znam zašto“. Aktivaciju su zarolali influenseri koji su dobrovoljno podržali kampanju. Zarolali su ovaj izazov i dobili preko 250 TikTok-ova kao odgovor! Pogledaj izazov ovde.

UPOTREBA MEDIJA I REZULTATI.
IZ UGLA UNICEF-a
Kampanja je dobro rezonovala sa target grupom. Na YouTube-u je ostvareno preko 120.000 pregleda. Ovo ih je već u prvih mesec dana stavilo na 4. mesto najgledanijih videa na kanalu UNICEF Srbija. Pet influensera su generisali preko 850.000 pregleda na TikTok-u. Hero-video kampanje je postavljen na platformi svejeok.rs podržanoj od strane UNICEF Srbija. UNICEF Global je podelio hero-video na svojoj Twitter i Facebook stranici. Na taj način je aplifikovan glas mladih ne samo u Srbiji, već i globalno. Jer realno, neki izazovi su univerzalni za sve mlade ljude, bez obzira gde se nalaze.
„Naravno, i dalje smo daleko od toga da svi otvoreno i kvalitetno razgovaramo o mentalnom zdravlju na internetu. Ali ovakve kampanje su mali koraci u dobrom smeru. Mimove naravno i dalje volimo, ali ih čuvamo za neke druge teme“, naglašavaju iz agencije Žiška.
PROJEKTNI TIM.
Miljan Đorđević – menadžment projekta
Milja Šijakinjić – kreativna kampanja
Jelica Skalušević – menadžment produkcije
Milena Stojić – koordinacija produkcije
Jelena Petrović – videografija, fotografija
Nevena Ilić – menadžment društvenih medija
Adrian Avžner – menadžment društvenih medija
Matija Ljubenović – montaža
Danilo Trifunović – montaža
Olga Milisavljević – obrada fotografija
Milena Trikić – planiranje medija
Priredila: Snežana Milić
Izvor: Žiška
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS