Prema podacima Kancelarije za Statistiku Evropske unije Eurostata skoro 8 od 10 korisnika interneta u EU surfovalo je preko pametnog mobilnog telefona u 2016. godini
Više od 80% osoba starosti od 16 do 74 godine u Evropskoj uniji u 2016. godini internetu je pristupalo preko više platformi. Pametni telefoni su najzastupljeniji od uređaja za surfovanje, više od tri četvrtine korisnika (79%) interneta surfuje na pametnom mobilnom.
Dugi uređaj na kojem Evropljani surfuju je prenosni računar (64%), na trećem je mestu stoni računar (54%) a na četvrtom tablet (44%).
Pametni telefon u pristupu internetu nije na prvom mestu korisnika u Češkoj, Estoniji, Litvaniji, Poljskoj i Slovačkoj, u tim zemljama su na prvom mestu laptop ili notebook.
Najviše korisnika interneta preko pametnih telefona je u Španiji gde 93% korisnika interneta surfuje preko pametnog mobilnog telefona, na Kipru i Holandiji (po 88%).
Na visokom četvrtom mestu zemalja EU po korišćenju pametnog mobilnog telefona za pristup internetu je Hrvatska u kojoj 87% korisnika i na taj način surfuje. Iza Hrvatske su Velika Britanija (86%) i Danska (85%).
Najmanje korisnika interneta preko pametnog mobilnog telefona u EU je u Češkoj (55%), a slede Poljska (60%), Letonija (62%), Litvanija (63%) i Grčka (66%).
Najviše korisnika interneta preko laptopa ili notebooka u EU je u Holandiji (80%), Finskoj i Belgiji (obe 78%) i Danskoj (76%), dok se desktop računari za pristup internetu najčešće koriste u Mađarskoj, Luksemburgu i Rumuniji (sve 68 %), te u Nemačkoj (67%).
Tablete za surfovanje koriste u većini zemalja EU ispod 50 posto, izuzetak su Holandija (66%), Velika Britanija (61%), Danska (56%), Nemačka (55%), Luksemburg (53%) i Finska (52 %).
Mladi starosti od 16 do 24 godina uglavnom preferiraju pristup internetu preko pametnih telefona (94%), 71% ih koristi i prenosni računar. Tableti su najpopularniji za pristup internetu osobama od 25 do 54 godine, naime u toj starosti je 47% svih korisnika tableta za surfovanje.
Više od 70% korisnika interneta u EU ne želi davati svoje lične podatke, skoro polovina njih (46%) ne dopušta korišćenje ličnih podataka oglašivačima a njih 40% ograničava pristup svom ličnom profilu na društvenim mrežama.
37% korisnika interneta u EU pročita pravila privatnosti.
31% korisnika interneta ne dozvoljava pristup svom geografskom položaju.
Kada su u pitanju lični podaci u 12 država članica EU većina korisnika odbija da da informacije oglašivačima, najviše ih je u Luksemburgu (72%) i Finskoj (71%), a slede Holandija (65%), Danska (60%) i Estonija ( 59%). U 9 država članica EU, pristup ličnim podacima na internetu odobrava se tek nakon čitanja pravila privatnosti nakon čega je najčešća odluka ograničen pristup ličnim podacima.
Pristup geografskom položaju korisnicima interneta u EU takođe nije nešto na šta rado pristaju, više od polovine korisnika interneta odobrava ga samo u Luksemburgu (63%), Finskoj (58%), Austriji i Holandiji (52%).
Izvor: bug.hr
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS