Takvim partnerstvima svi dobijaju – Google koji dobija korisnike kojima se prikazuju reklame, ali i Samsung i Apple koji dobijaju milijarde dolara.
Google se ponovo našao na optuženičkoj klupi, a ovog puta u fokusu je njihova, kako stoji u optužbi američkog ministarstva pravosuđa, antikompetitivna praksa plaćanja Appleu, ali i drugim kompanijama za postavljanje Google pretraživača kao difaultnog na mobilne uređaje. Suđenje je do sada otkrilo brojne zanimljive i do sada nepoznate činjenice o ugovorima koje je američka kompanija sklopila s različitim mobilnim kompanijama.
Tako smo, zahvaljujući jednom svedočenju, saznali da Apple dobija više od trećine Googleove zarade od oglašavanja putem Safarija, a zauzvrat je upravo njihov pretraživač difaultni na Appleovim uređajima.
Različite ugovore, koje takođe plaćaju u milijardama dolara, Google ima i s proizvođačima Androida. S nekima od njih Google deli zaradu od oglašavanja putem pretraživača uz uslov da na svojim uređajima omoguće što češće nadogradnje softvera, kako bi telefoni duže trajali i bili sigurniji za korišćenje. Takođe, kako su objavili na Bloombergu, Google mobilnim proizvođačima plaća i za postavljanje njihovih aplikacija kao difaultnih na svoje uređaje. A cifre koje plaćaju nisu male.
Prema tim informacijama, Google je tokom četverogodišnjeg perioda platio Samsungu čak 8 milijardi dolara za korišćenje samo tri aplikacije kao glavne na uređajima južnokorejske kompanije. Osim prtraživača, na Samsungovim pametnim telefonima i tabletima kao difaultne aplikacije postavljen je i glasovni asistent te prodavnica aplikacijama Play Store. Google se na ovaj potez odlučio kako bi sprečio instalaciju konkurentskih servisa i aplikacija na telefone koje pokreće Android. Naime, Samsung ima vlastiti glasovni asistent (Bixby) i prodavnicu aplikacija (Galaxy Store), a kompanija sarađuje s Microsoftom, što znači da bi kao difaultni pretraživač mogli postaviti Bing.
Jasno je koliko je Googleu važno da što veći broj korisnika ima pristup njihovoj prodavnici aplikacija (koja takođe predstavlja veliki izvor prihoda za kompaniju) te da korisnici pretražuju internet putem njihovog pretraživača jer im se tako prikazuju oglasi od kojih Google zarađuje veliki novac. Deo tog novca, saznalo se zahvaljujući svedočenjima, Google plaća drugim kompanijama poput Applea, Samsunga, Motorole i drugih. S tim partnerstvom profitirali su i Google i spomenute kompanije ali postavlja se pitanje legalnosti takvih dogovora, što će se sada ispitati na suđenju.
Izvor: Zimo.hr
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS