Eri „liderstva po hijerarhiji“ bliži se kraj, a njeno mesto ubrzano zauzima „liderstvo bez titule“, pokazala je najnovija globalna studija kompanije Ketchum, jedne od vodećih svetskih konsultantskih kuća u oblasti komunikacija
Od preko 6000 ispitanika u 12 zemalja, 41% smatra da liderstvo prvenstveno treba da dolazi od organizacije i svih njenih zaposlenih, dok samo 25% kao lidera vidi isključivo direktora.
Birokratski model liderstva „od vrha ka dole“ ne može da opstane u ubrzanom okruženju koje je uvek online, u kojem su brendovi konstantno pod lupom javnosti. Poverenje u lidere primetno je opalo – rezultati studije pokazuju da samo 24% potrošača smatra da lideri ispunjavaju njihova očekivanja.
Zašto je poverenje u lidere važno za kompanije? Zato što je više od polovine potrošača (51%) spremno da smanji ili potpuno prestane sa kupovinom proizvoda ili usluga kompanije čijeključne ljude percipira u lošem svetlu. Ipak, taj podatak ne treba posmatrati kao pretnju već kao odličnu šansu. Kompanije koje baziraju korporativnu kulturu na proširenom liderstvu i izgrade sistem koji ceni svakog zaposlenog i omogućava mu da ostvari maksimalne rezultate biće nagrađene – konkurentskom prednošću, većom prodajom, boljim odnosima sa zaposlenima i stejkholderima, lojalnošću potrošača i većim brojem pozitivnih reakcija na internetu.
„Najveći broj ispitanika naveo je da lidera bez obzira na poziciju koju obavlja krasi 5 karakteristika koje su usko povezane sa komunikacijom: davanje ličnog primera (63%), otvoreno i transparentno komuniciranje (61%), priznavanje grešaka (59%), prepoznavanje i isticanje najboljeg u drugima (58%) i smireno i samouvereno ponašanje u krizama (58%). Bilo koji zaposleni, nezavisno od pozicije i titule, u domenu svog delovanja, zahvaljujući ovim osobinama može da se postavi kao lider i doprinese izgradnji jake korporativne reputacije. To je pogotovo značajno u eri društvenih mreža i transparentnosti, kada svaki potez i kompanije i pojedincašalje poruku javnosti.“- izjavila je Maja Stojanović,izvršna direktorka agencije Olaf&McAteer,Ketchum-ovog partnera u Srbiji.
O istraživanju
Ketchum-ovo odeljenje za globalno istraživanje i analitiku sprovelo je online anketu među 6029 ispitanika od 13. februara do 10. marta 2015. godine, obuhvativši 12 tržišta: Sjedinjene Američke Države, Veliku Britaniju, Kanadu, Brazil, Nemačku, Francusku, Španiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Južnu Afriku, Kinu, Singapur i Indiju. Kompanija Ipsos Observer bila je zadužena za prikupljanje podataka. Studija se bavila stavovima ispitanika o različitim kategorijama lidera (biznis, politika, NVO, lokalna zajednica, sindikati) i 22 vertikalne industrije.Za dodatne informacije o istraživanju, posetite: www.ketchum.com/2015-leadership-communication-monitor.
O kompaniji Ketchum
Ketchum je vodeća svetska kompanija u oblasti komunikacija, koja posluje u preko 70 zemalja na svih šest kontinenata. Časopis PRWeek tri puta za redom nagradio je Ketchum za kampanju godine, a 2012. za PR agenciju godine. Eksluzivni partner Ketchum-a u Srbiji je agencija Olaf&McAteer. Za više informacija posetite www.ketchum.com i www.olafmcateer.rs.
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS