Brendovi

Fintel Energija i MK Group donose inovacije za održivu proizvodnju hrane i energije

Brendovi

Prvi agroenergetski projekat na Balkanu i najveći u Evropi kao zajedničko ulaganje dve kompanije.

 

Fintel Energija i njena partnerska kompanija MK Group donose veliku inovaciju u Srbiju i region, kojom će potvrditi svoju lidersku poziciju kako u proizvodnji energije iz obnovljivih izvora, tako i u poljoprivredno-prehrambenom sektoru. U pitanju je projekat „Agrosolar Kula“, prvi agroenergetski projekat u našoj zemlji i na Balkanu, i ujedno najveći u Evropi. Vrednost investicije je 340 miliona evra, a realizovaće se na teritoriji opštine Kula.

Agroenergetika (engleski termin: agrivoltaics) podrazumeva tehnološko rešenje koje omogućava jednovremenu proizvodnju poljoprivrednih useva i energije iz sunčeve svetlosti na istoj površini. Inovativna primena solarnih panela u kombinaciji sa vegetacijom pravi takvu mikroklimu koja, sa jedne strane, podiže produktivnost poljoprivredne proizvodnje, a sa druge efikasnost proizvodnje energije. Dobra strana je i smanjena emisija ugljenika i potrošnja vode za navodnjavanje. Pri tome, MK Group se odlučila za organsku poljoprivredu na zemljištu gde će projekat biti implementiran, tako da neće biti korišćeni pesticidi, herbicidi, niti veštačka đubriva.

Pametna poljoprivreda i zelena energija su odavno u fokusu, a projekat „Agrosolar“ se bazira upravo na njihovoj sinergiji. Ovim sistemom postiže se i optimizacija upotrebe zemljišta i njegova maksimalna iskorišćenost, i to uz pozitivan uticaj na životnu sredinu. Zato je ova pionirska investicija Fintel Energije i MK Group od velikog značaja za održivi razvoj poljoprivrede i proizvodnje energije iz obnovljivih izvora. Očekujemo da će generisati snažnu dodatnu vrednost za oba sektora“ – izjavio je Tiziano Giovannetti, generalni direktor Fintel Energije.

Početak projekta „Agrosolar Kula“ planiran je za april 2022. godine, a realizacija će trajati nešto više od godinu dana. U inicijalnoj fazi obuhvatiće 700 hektara zemljišta u Kuli, podeljenih na sedam zona za različite organske useve čija će proizvodnja biti moguća čak 11 meseci u godini. Na približno trećini ukupne površine biće postavljeni solarni paneli u pravilnim redovima i međusobnim razmakom između redova za obavljanje predviđenih poljoprivrednih radova. Godišnja planirana proizvodnja zelene energije je oko 832 gigavat sati, što zadovoljava potrebe oko 200 hiljada domaćinstava.

Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Više u Brendovi

Samsung predstavlja novu liniju frižidera sa ekranima i unapređenom AI vizijom

Advertiser Serbia24. март 2025.

[POGLED SA VRHA 2024/25] JELENA BULATOVIĆ, SAM: „Edukacija je najvažniji segment naše misije kao Udruženja“

Advertiser Serbia24. март 2025.

Samsung obogaćuje doživljaj kućne umetnosti novom Art Basel Hong Kong kolekcijom

Advertiser Serbia23. март 2025.

Održana humanitarna aukcija „Mićini dresovi za prosvetu“ – prikupljeno 17.500 evra za pomoć prosvetnim radnicima

Advertiser Serbia22. март 2025.

Kako da se zaštitite na otvorenoj Wi-Fi mreži uz Samsung uređaje i rešenja

Advertiser Serbia20. март 2025.

IKEA otkriva – godišnje spavamo 20 dana manje nego što nam je potrebno

Advertiser Serbia20. март 2025.

Samsung predstavlja budućnost povezanog života pokrenutog veštačkom inteligencijom na World of Samsung 2025

Advertiser Serbia19. март 2025.

Beiersdorf Srbija donosi promene u menadžmentu – Stigao novi Country Manager za Adriatik regiju

Advertiser Serbia18. март 2025.

ANANAS i SIMPO saradnja osvojila Hot Spot nagradu za digitalnu kampanju godine

Advertiser Serbia17. март 2025.

Potvrđeno da Samsung Quantum Dot Display tehnologija ne sadrži kadmijum, dobila je SGS sertifikat

Advertiser Serbia17. март 2025.

55. godišnji Globalni poslovni forum WTCA sazvan u Marseju u Francuskoj

Advertiser Serbia17. март 2025.

[POGLED SA VRHA 2024/25] MILENKO JANKOVIĆ, MOL Serbia: „Usmereni smo na vrhunske rezultate i pozitivan doprinos društvu“

Advertiser Serbia14. март 2025.

Oporavak od prelaska na letnje vreme može da traje duže od tri nedelje, najviše pogođeni najmlađi

Advertiser Serbia14. март 2025.

Neoplanta lansirala inovativni proizvod u saradnji sa potrošačima

Advertiser Serbia13. март 2025.

SAM Akademija 2025 V generacija – do sada 150 polaznika „uplovilo“ u liderske vode

Advertiser Serbia11. март 2025.