Evropska komisija zatražila je od Srbije da do kraja godine izjednači akcize na domaća žestoka pića s akcizama na uvozna pića, saznaje Blic
Praktično znači da bi domaće rakije trebalo da poskupe za 192 dinara. Naime, sadašnja akciza na domaće „žestine“, koja iznosi 124 dinara za litar, mora da se poveća na 316 dinara, koliko se plaća za litar uvoznog viskija.
Uslov za pregovore
Bez ove mere ne mogu se otvoriti poglavlja 16 i 29 u procesu pregovora o pridruživanju Srbije EU, upozorili su evropski zvaničnici srpsku stranu na sastanku u Briselu 1. februara. Izvor Blica blizak EK tvrdi da je zatraženo da se ova anomalija što pre ispravi, a rok koji bi mogao da se toleriše je kraj godine.
– Evropska komisija upozorila je da akcizna politika u sektoru žestokih alkoholnih pića nije u skladu sa standardima EU, jer oni ne dozvoljavaju da se domaća alkoholna pića favorizuju u odnosu na uvozna. Rok koji su vlasti Srbije imale da isprave ovu anomaliju bio je kraj juna. Međutim, zbog izbora im je vreme za izjednačavanje akciza produženo do kraja godine – objašnjava sagovornik Blica.
On navodi da je u izveštaju EK to jedan od najbitnijih zaključaka kada je reč o poglavlju 16, koje se odnosi na poreze.
– Srbija nema izbora da smanjuje akcize na uvozni alkohol, jer bi joj to smanjilo prihode u budžetu. Zato će se ići na povećanje akcize, pa će tako ona biti 316 dinara i za srpsku rakiju i za uvozni viski – objašnjava izvor Blica.
U Ministarstvu finansija nisu želeli zvanično da komentarišu saznanja Blica, ali nezvanično je potvrđeno da postoje primedbe oko nekih segmenata akcizne politike i da ona mora da se usaglasi sa zahtevima EU.
– Još nije definisan rok, ali moraće da se menja iznos akcize na domaća pića – kažu nezvanično u Ministarstvu finansija.
Ilegalna prodaja
Domaći proizvođači rakija ne odobravaju ovaj potez i smatraju da bi to dovelo do zatvaranja mnogih pogona za proizvodnju.
– Ako se to desi, a ima naznaka da hoće, onda će legalni proizvođači preći u ilegalne. Zbog nameta u poslednje dve godine iz evidencije proizvođača alkohola izbrisano je 2.000 firmi. Ako se ova mera usvoji, država mora da izdvoji podsticaje za proizvodnju domaćih rakija jer je to srpski brend u svetu – kaže Ljubiša Zirović, proizvođač rakije.
Autor: Slađana Vukašinović
Izvor: Blic
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS