Nakon što su se Amerikanci povukli iz pregovora oko uvođenja digitalnog poreza koji bi ponajviše pogodio kompanije poput Google-a, Facebook-a i Amazon-a, iz EU najavljuju da bi mogli da uvedu porez i bez dogovora
Niko ne može da prihvati da digitalni divovi ostvaruju profit od svojih 450 miliona evropskih klijenata, a da ne plaćaju porez u tim zemljama, komentarisao je situaciju oko donošenja digitalnog poreza francuski ministar privrede i finansija Bruno Le Maire. Naime, dok Evropska unija i druge države traže rešenje za donošenje pravednog korporativnog poreza u digitalnom dobu, sredinom ove nedelje iz SAD-a su najavili da se povlače iz razgovora o donošenju takvog poreza.
U razgovore oko velikih globalnih poreskih promena koje je pokrenula Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), a koji bi bili prilagođeni digitalnom dobu uključeno je skoro 140 zemalja.
Amerikanci smatraju da dosadašnji razgovori ne pokazuju napredak, dok Francuzi taj njihov potez smatraju provokacijom te kažu da neće odustati od donošenja digitalnog poreza. S takvim bi porezom najviše bile zahvaćene upravo američke kompanije, odnosno divovi Silicijumske doline koji ostvaruju milijarde dolara prihoda od svog poslovanja širom sveta, ali ne plaćaju adekvatan porez, smatraju u EU.
Stav Le Maire je da bi Francuska trebala da uvede porez na digitalne usluge ove godine, bez obzira na to hoće li Amerikanci nastaviti pregovore ili ne, ali takav bi potez mogao uzrokovati lančanu reakciju poreza i pokrenuti novi trgovinski rat. Naime, iz Vašingtona su najavili da bi kao odgovor na digitalni porez mogli nametnuti carinske tarife na francuski šampanjac, torbe i druge proizvode.
Slično razmišljaju i druge zemlje unutar Unije tako da postoji mogućnost, objavili su na Reutersu, da EU do kraja godine uvede poreze na digitalne usluge kompanija poput Amazona, Google-a i Facebook-a i bez globalnog dogovora. Ipak, Nemačka želi da vrati Amerikance za pregovarački sto te su juče iz ministarstva finansija objavili kako će nastavit naporno da rade na pronalaženju rešenja koje će adekvatno rešiti poreske izazove digitalizacije i omogućiti pošteno oporezivanje. “Kao u svakom procesu pregovaranja, postoje tačke koje se moraju rešiti zajedničkim dogovorom. Upravo na tome radimo”, naglasili su iz ministarstva.
Izvor: Zimo
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS