Evropska unija odobrila je novi zakon koji će napraviti pritisak na velike tehnološke divove poput Mete, Google-a i Twitter-a da budu odgovorniji za ilegalni sadržaj na svojim platformama ili da potencijalno reskiraju plaćanje drakonskih kazni.
Nakon nekih 16 sati pregovora, EU je rano u subotu u Briselu postigla dogovor o Zakonu o digitalnim uslugama, značajnom zakonu koji zahteva od kompanija da agresivnije nadziru svoj sadržaj i brzo uklone sve što se smatra štetnim ili nezakonitim.
„Naša nova pravila zaštitiće korisnike na mreži, obezbediti slobodu izražavanja i prilike za kompanije. Ono što je ilegalno van mreže zapravo će biti ilegalno online u EU-u. Snažan signal za ljude, kompanije i zemlje širom sveta“, napisala je predsednica EU Ursula von der Leyen na Twitteru.
Istorijsko glasanje dolazi više od godinu dana nakon što je EU Evropskom parlamentu predstavila Zakon o digitalnim uslugama (DSA) i Zakon o digitalnim tržištima (DMA), koje je EU odobrila prošlog meseca i nastoji da obuzda marketinšku moć velikih tehnoloških kompanija. EU je rekla da je to zakon prvi u svetu koji cilja na digitalnu regulaciju.
Cilj mu je da zaštiti digitalni prostor od širenja ilegalnog sadržaja i osigura zaštitu osnovnih prava korisnika, poručili su iz EU. Platforme sa više od 45 miliona aktivnih korisnika mesečno u EU podležu tom zakonu.
Kritični deo zakona ograničio bi način na koji veliki tehnološki divovi ciljaju korisnike s online oglasima. DSA bi efikasno sprečio platforme da ciljaju korisnike s algoritmima koji koriste podatke na osnovu njihova pola, rase ili vere. Osim toga, ciljanje dece s oglasima biće zabranjeno.
Novi zakon EU-a uticaće na popularne platforme sadržaja koje generišu korisnici, uključujući Facebook i Instagram, kompanija u vlasništvu Mete, kao i Twitter, TikTok i YouTube.
Zakon EU-a naišao je na pohvale s druge strane Atlantika.
„Ovo je veliki trenutak za tehnološku politiku širom sveta“, rekao je Jim Steyer, izvršni direktor Common Sense Media sa sedištem u San Francisku, neprofitne grupe za zastupanje dece i porodice.
Steyer je u izjavi rekao da je zakon „monumentalan trenutak“ u globalnoj borbi za zaštitu dece i porodice od internet šteta uzrokovanih ovim neregulisanim platformama.
„Evropski zastupnici napravili su veliki korak prema tome da internet učine sigurnijim za decu i tinejdžere. Zastupnici ovde kod kuće moraju da se pogledaju u ogledalo i brzo da deluju kako bi zaštitili našu decu i našu demokratsku budućnost. Sada je vreme da Kongres i Bidenova administracija deluju“, rekao je Steyer.
Konačni tekst DSA tek treba biti objavljen ali Evropski parlament i Evropska komisija detaljno su naveli niz obveza koje će sadržati:
– Zabranjeno je ciljano oglašavanje zasnovano na veri, seksualnoj orijentaciji ili etničkoj pripadnosti pojedinca. Maloletnici takođe ne mogu biti predmet ciljanog oglašavanja.
– „Tamni obrasci“ – zbunjujuća ili obmanjujući korisnički interfejsi dizajniran da usmere korisnike na donošenje određenih izbora – biće zabranjeni. EU kaže da bi otkazivanje pretplate po pravilu trebalo biti jednostavno kao i prijava na njih.
– Velike online platforme poput Facebook-a moraće rad svojih algoritama za preporuku (npr. koji se koriste za razvrstavanje sadržaja na News Feedu ili predlaganje TV emisija na Netflixu) učiniti transparentim korisnicima. Korisnicima bi takođe trebalo ponuditi sistem preporuka „koji se ne temelji na profiliranju“. U slučaju Instagrama, na primer, to bi značilo hronološki feed (kao što je nedavno uveden).
– Usluge hostinga i internet platforme moraće jasno da objasne zašto su uklonile nezakonit sadržaj, kao i da daju korisnicima mogućnost žalbe na takva uklanjanja. Sam DSA ne definiše koji je sadržaj nezakonit, ali to prepušta pojedinim zemljama.
– Najveće internet platforme će morati istraživačima da pruže ključne podatke kako bi pružili bolji uvid u to kako se online rizici razvijaju.
– Internet tržišta moraju na svojoj platformi držati osnovne informacije o trgovcima kako bi pronašla pojedince koji prodaju ilegalnu robu ili usluge.
– Velike platforme takođe će morati da uvedu nove strategije za suočavanje s dezinformacijama tokom kriza (odredba inspirisana nedavnom invazijom na Ukrajinu).
Izvor: Zimo
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS