
Nemačko nacionalno udruženje u Ecommerce Europe, bevh, objavilo je saopštenje za javnost u kojem otkriva da je u martu 2020. godine ukupni promet e-trgovine opao za gotovo 20 posto u odnosu na isti period prethodne godine
Najnoviji podaci o e-trgovini u Nemačkoj su ilustrativni i pokazuju nagle promene za druga nacionalna tržišta u Evropi koja još nisu objavila svoje podatke.
Samo one kategorije proizvoda koje su u trgovini na malo imale pojačanu potražnju zbog samoizolacije (hrana +55,8%, lekovi +88,2%, higijenske potrepštine +29,2% …) delomično su imale značajan porast prodaje. To znači da je gotovo sav rast koji je e-trgovina postigla u januaru i februaru anuliran.
E-trgovina je gotovo stagnirala između januara i marta ove godine, s laganim porastom od 1,5 posto u odnosu na prvi kvartal 2019. godine, što znači da je rast u prvom tromesečju ove godine bio znatno ispod rasta vrednosti iz prethodne godine od 11,2 posto.
Između januara i marta 2020 kupci su putem interneta u Nemačkoj kupili robu u vrednosti od 16.482 miliona evra.
U prvom tromesečju 2020 promet u kategoriji proizvoda hrana porastao je za 28,1 posto u odnosu na prethodnu godinu i generisao internet prodaju u vrednosti od 361 milion evra. Samo u martu, porast je iznosio čak 55,8 posto. Lekovi su kupljeni u prvom tromesečju 2020. godine u vrednosti od 227 miliona evra. U kategoriji lekova prodaja je u martu porasla za 88,2 posto što je najviši rast od svih kategorija.
U januaru i februaru prihodi od e-trgovine i dalje su porasli za 8,8 posto, na 12,856 miliona evra. Nakon godina rasta, brojne kategorije proizvoda i dalje neometano pokazuju plus od 10 posto.
Velike kategorije odeće (+9,5 posto), potrošačke elektronike (+8,9 posto) i računara / opreme (+ 9,6 posto) i dalje pokazuju vrlo dinamičan razvoj.
U martu je prodaja u svim kategorijama pala za 18,1 posto. Odevni segment manji je za više od 35 posto. Potrošačka elektronika pokazala je pad od 20,9 posto, dok su računari i oprema zabeležili pad od 22,7 posto uprkos potrebama nabavke novih uređaja za rad od kuće.
Podaci bevha ukazuju na činjenicu da je pandemija korona virusa zaustavila višegodišnji rast e-trgovine u Evropi. Prema podacima Eurostata lani je rast online kupaca bio 4 posto u odnosu na 2018. godinu, odnosno skoro se udvostručio u odnosu na 2009. godinu. Online prodaja prošle godine u Europskoj uniji je rasla 13 posto kao i dve godine pre toga (2018. i 2017. godine).

Autor: Gorden Knezović
Izvor: bug.hr
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS