Internet

EU donosi novi zakon o sajber bezbednosti

Internet

Poslanici Evropske unije predložili su nove bezbednosne standarde za proizvode povezane sa internetom – od pametnih telefona do frižidera – kao odgovor na rastuću pretnju koju predstavljaju sajber napadi.

 

Predloženi Zakon o sajber otpornosti (CRA) donosi nekoliko ključnih mera, uključujući osnovne bezbednosne zahteve za proizvode i obaveze njihovih proizvođača u pogledu postupanja sa ranjivostima nakon što se otkriju.

CRA zahteva od kompanija da imaju mehanizme da poprave sve nedostatke otkrivene na njihovim uređajima nakon što su prodati potrošačima u periodu do pet godina, ili barem tokom očekivanog životnog veka proizvoda. Uređaji koji ne ispunjavaju ove standarde mogli bi da budu povučeni sa tržišta, a proizvođači bi se mogli suočiti sa kaznama od 15 miliona evra ili 2,5% svog globalnog godišnjeg prihoda zbog nepoštovanja pravila.

Prakse proizvodnje i dizajna znače da mnogi IoT proizvodi (Interent of Things) uvode dodatne rizike u kućne i poslovne mreže na koje su povezani. U jednom često citiranom slučaju, hakeri su navodno mogli da ukradu podatke iz inače dobro zaštićene računarske mreže jednog kazina nakon što su provalili u mrežu preko senzora temperature koji je povezan na internet a koji se nalazio u akvarijumu.

Kada je reč o sajber bezbednosti, Evropa je jaka onoliko koliko je jaka njena najslabija karika: bilo da se radi o ranjivoj državi članici ili nebezbednom proizvodu u lancu snabdevanja„, upozorio je Tijeri Breton, evropski komesar za industriju.

Računari, telefoni, kućni aparati, virtuelni uređaji za pomoć, automobili, igračke – svaki od ovih stotina miliona povezanih proizvoda potencijalna je ulazna tačka za sajber napad„, dodao je Breton.

Predlog zakona uključuje primoravanje proizvođača „proizvoda sa digitalnim elementima“ da ih dizajniraju, razvijaju i proizvode „na takav način da obezbede odgovarajući nivo sajber bezbednosti“.

Njime će se zabraniti kompanijama da isporučuju proizvode sa „bilo kakvim poznatim ranjivostima koje se mogu iskoristiti“ a kompanije će takođe biti primorane da u roku od 24 sata prijave značajne incidente agenciji EU za sajber bezbednost ENISA, a potom i preduzmu odgovarajuće mere za rešavanje problema.

Uvoznici i distributeri moraće da proveravaju da li su proizvodi u skladu sa pravilima EU, a ako ne postupe u skladu sa zakonom, moguća je zabrana proizvoda najpre na nacionalnom tržištu a zatim i na svim evropskim tržištima.

Evropska komisija kaže da su sajber napadi na hardverske i softverske proizvode samo prošle godine koštali globalnu ekonomiju 5,5 biliona evra.

Novi zakon mogao bi da smanji troškove kompanija prouzrokovane sajber incidentima sa 290 milijardi evra godišnje na oko 29 milijardi evra koliko su procenjeni troškovi usklađivanja sa zakonom.

Sličan zakon se donosi i u Velikoj Britaniji a njime će se kompanijama zabraniti da prodaju uređaje koji dele istu podrazumevanu lozinku.

Države članice EU moraće da se usaglase u vezi ovog predloga najpre u Evropskom savetu, a zatim i u Evropskom parlamentu pre nego što on stupi na snagu.

Države članice i proizvođači će imati dve godine da se usaglase sa zahtevima novog zakona, osim za obaveze izveštavanja za proizvođače, koji će imati samo godinu dana da uspostave svoje procese za otkrivanje aktivno iskorišćenih ranjivosti i prijavljivanja incidenata agenciji za sajber bezbednost ENISA.
 

Izvor: B92

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Više u Internet

Ilon Mask planira da naplaćuje mesečnu pretplatu svim korisnicima X-a

Advertiser Serbia19. септембра 2023.

Stiže 118 novih emotikona

Advertiser Serbia19. септембра 2023.

Počinje suđenje protiv Googlea zbog optužbi za stvaranje monopola

Advertiser Serbia12. септембра 2023.

Google ažurira pravila za označavanje političkih oglasa generisanih uz pomoć AI

Advertiser Serbia8. септембра 2023.

Na YouTube stiže mogućnost igranja video igara

Advertiser Serbia8. септембра 2023.

RNIDS: Istraživanje web prodavnica – Da li razmišljate kao Bezos?

Advertiser Serbia7. септембра 2023.

Facebook gasi rubriku vesti i menja strategiju

Advertiser Serbia7. септембра 2023.

Shorts bi mogao da uništi YouTube?

Advertiser Serbia5. септембра 2023.

Meta uvodi pretplatu za Facebook i Instagram?

Advertiser Serbia4. септембра 2023.

X će dopustiti političko oglašavanje kandidata i stranaka uoči izbora u SAD

Advertiser Serbia30. августа 2023.

Readly – platforma koja nudi pristup više od 7 hiljada digitalnih časopisa i novina

Advertiser Serbia29. августа 2023.

Do 2030. globalno AI tržište vredeće 1,8 biliona dolara

Advertiser Serbia28. августа 2023.

Stupio na snagu evropski Zakon o digitalnim uslugama

Advertiser Serbia25. августа 2023.

X počinje da uklanja naslove iz novinskih članaka

Advertiser Serbia23. августа 2023.

Predstavljena mobilna aplikacija koja je potpuna suprotnost postojećim društvenim mrežama

Advertiser Serbia23. августа 2023.