
Na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta u Strazburu održana je rasprava o Aktu o digitalnim uslugama. Radi se o zakonodavnom aktu kojim se poboljšavaju mehanizmi za uklanjanje nezakonitog sadržaja i efikasna zaštita osnovnih prava korisnika na internetu.
Prodaja opasnih proizvoda kao što su neprovereni lekovi i falsifikovani proizvodi ali i širenje nezakonitog sadržaja, poput onog kojim se krše prava intelektualnog vlasništva, terorističkog sadržaja ili pak govora mržnje, realnost je s kojom se svakodnevno suočavamo na internetu. Uprkos tome, internet prodaja se zadnjih godina kontinuirano povećavala, a 2020., u jeku pandemije, 71% potrošača kupovalo je na internetu. Istovremeno, procenjuje se da 7% evropskog uvoza otpada na falsifikovanu robu. U takvim okolnostima, moramo povećati nivo sigurnosti potrošača uspostavljanjem jasnih pravila o uklanjanju nelegalnog sadržaja s internet platformi. Akt o digitalnim uslugama otvoriće nove mogućnosti za prekogranično pružanje digitalnih usluga te istovremeno obezbediti visok nivo zaštite za sve evropske potrošače i sprečiti samovolju velikih multinacionalnih kompanija, istakao je Tomislav Sokol, član Odbora za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača Evropskog parlamenta (IMCO) koji je kao član matičnog Odbora i učestvovao u izradi Izveštaja o Aktu o digitalnim uslugama.
Dodao je kako se potrošači neretko žale da kad kupuju preko posrednika kao što su eBay ili Amazon, a da pri tome ne znaju od koga tačno proizvod kupuju.
Ovim zakonodavstvom obvezujemo posrednike da pre nuđenja njihovih proizvoda i usluga moraju detaljno da provere trgovce. Zatim, osim podizanja nivoa zaštite potrošača želimo da omogućimo preduzetnicima da putem interneta mogu pronaći nove klijente ali ne na štetu sigurnosti maloletnika. Zato smo zabranili ciljano oglašavanje prema ovoj kategoriji potrošača, istakao je Sokol.
Dotakao se i širenja lažnih vesti i teorija zavere, koje je nazvao „oružjem u rukama neodgovornih i zlonamernih„.
Širenjem fake news-a ugrožavaju se životi i zdravlje ljudi, a ovim aktom stvaramo pravni mehanizam za borbu protiv takvog ponašanja. S druge strane, ne sme se ni na koji način ostaviti mogućnost za cenzuriranje sadržaja i u tom smislu ovaj akt predstavlja ispravan balans. U vremenu sveprisutne digitalizacije pravi je trenutak da novim pravilima o digitalnim uslugama ono što je nezakonito izvan internet mreže, učinimo nezakonitim i na njoj!, zaključio je na kraju Sokol.
Izvor: Zimo
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS