
BEOGRAD – Da li su manga stripovi ono što će upotpuniti svakodnevno obrazovanje? Kako Kaizen menadžment može uticati na razvoj državnih ustanova u Srbiji? Da li strah od korona virusa jenjava, i kakav je njegov uticaj na ljude u Srbiji, a kakav u Japanu?
Kompanija Japan Tobacco International (JTI) i Ambasada Japana, jedanaestu godinu zaredom, dodelile su pet Sakura stipendija studentima i istraživačima iz Srbije za najbolje istraživačke radove na teme u vezi sa Japanom.
Projekat Sakura stipendija pokrenut je 2011. godine sa ciljem da podstakne kreativne i pametne mlade ljude, nosioce društvenog napretka u budućnosti da ojačaju prijateljske veze između Japana i Srbije, ali i da istraže dobre japanske prakse koje mogu da doprinesu razvoju Srbije.
Svi studenti osnovnih, postdiplomskih i doktorskih studija akreditovanih fakulteta u Srbiji, kao i istraživači koji nisu zaposleni puno radno vreme, imali su pravo da konkurišu i predlože svoju ideju na neku od ponuđenih tema: od japanskog jezika, preko književnosti i kulture, društvenih i tehničkih nauka, do ekonomije i Kaizen menadžmenta.
Nakon pregleda radova, komisija je izabrala pet najoriginalnijih predloga koje odlikuje veliki istraživački potencijal.
Novu generaciju dobitnika Sakura stipendije čine:
• Gabriela Poljak – „Analiza mogućnosti razvoja Pošte Srbije pomoću Kaizen menadžmenta“
• Milica Simić – „Startup u Srbiji i Japanu“
• Marko Milošević– „Strah od koronavirusa: Srbija i Japan“
• Irina Kovačić – „Poboljšanje kvaliteta vazduha u Srbiji uz primenu japanske prakse”
• Luka Lučić – „Mange u škole!”

Njegova ekselencija Takahiko Kacumata, ambasador Japana u Srbiji
Njegova ekselencija Takahiko Kacumata, ambasador Japana u Srbiji ovim povodom rekao je: „Izuzetno smo zahvalni kompaniji JTI na kontinuiranom zalaganju za ovaj projekat, promociju japanske kulture i podršci u jačanju prijateljskih odnosa između Srbije i Japana. Čestitam svim dobitnicima Sakura stipendije i želim im mnogo uspeha u budućim nastojanjima na produbljivanju našeg prijateljstva.“

Goran Pekez, direktor korporativnih poslova i komunikacija u kompaniji JTI za Zapadni Balkan
Goran Pekez, direktor korporativnih poslova i komunikacija u kompaniji JTI za Zapadni Balkan zahvalio se Ambasadi Japana na dugogodišnjoj podršci u realizaciji ovog projekta, i dodao: „Za ovih 11 godina, koliko traje konkurs za Sakura stipendije, pročitali smo preko 1.000 interesantnih prijava mladih studenata i istraživača, a nagradili preko 50 najboljih. Svake godine se iznova uveravamo u to koliko su mladi ljudi na našim prostorima ambiciozni i talentovani, a posebno smo ponosni na činjenicu da je njihov interes za istraživanje Japana sve veći.”
Kompanija Japan Tobacco International već dugi niz godina glavni je promoter japanske kulture i tradicije u Srbiji. Vođena svojim japanskim korenima i Kaizen filozofijom usmerenom ka konstantnom poboljšanju na svim poljima, JTI od početka poslovanja u Srbiji nastoji da našim prostorima približi deo Japana, na taj način brišući granice i negujući vezu između dve države.

Ambasador Takahiko Kacumata, Goran Pekez i Snežana Ani
Japan Tobacco International (JTI) je najveći poslodavac u duvanskoj industriji budući da od polja duvana, preko fabrike u Senti, I kancelarije u Beogradu pa do prodavnica širom zemlje angažuje 3,000 ljudi. Jedan je od pet najvećih poreskih obveznika sa 2,6 milijarde dolara uplaćenih u budžet od 2006. Jedina je inostrana kompanija koja otkupljuje domaći duvan, i ujedno najveći proizvođač duvana u Srbiji. Dobitnik je priznanja Virtus koje se dodeljuje za doprinos lokalnoj zajednici u kojoj kompanija posluje. Od kupovine fabrike u Senti 2006. godine, kompanija JTI je utrostručila udeo na tržištu, istovremeno izvozeći cigarete na tržišta Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Hrvatske i Albanije, i duvana u EU.
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS