Iako se očekuje dogovor oko digitalnog poreza na nivou OECD-a do kraja godine, Evropska komisija donela je svoj poreski paket mera koji će uticati na platforme i agencije
Komisija je najavila da neće brzati pri donošenju digitalnog poreza na nivou EU ove godine, već će pričekati rešenje na nivou Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), čime je indirektno potvrdila da se to neće dogoditi pre predsedničkih izbora u SAD-u (a verovatno ni odmah posle njih). Komisija se nada da bi porez na nivou EU, koji bi mogao stupiti na snagu u januaru 2023., doneo Uniji 1,3 milijarde evra. U međuvremenu, OECD je predložio da se prvo postigne dogovor o drugom poreskom stubu (kojim se utvrđuje osnovica poreza na dobit) pre nego se nastave pregovori o prvom poreskom stubu (kojim se utvrđuje raspodela poreza među državama), što je rezultiralo povlačenjem SAD-a iz pregovora.
Nezavisno od toga, Komisija je ipak izdala svoj novi poreski paket s ciljem da oporezivanje postane pravednije i jednostavnije. Temelj paketa je ideja da se nateraju platforme (poput Airbnba i Ubera) da izveštavaju nacionalna poreska tela o proizvodima i uslugama dostupnim na njihovim platformama, a potom bi nacionalna tela delila te informacije s poreskim telima EU-a.
Kancelarija trgovinskog predstavnika SAD-a (USTR) najavila je (i u međuvremenu odgodila) uvođenje carinskih naknada od 25 % na francuske proizvode (šminka, sapuni, torbe), što bi koštalo Francusku 1,3 milijarde američkih dolara. Ova je odluka doneta kao pokušaj osvete Francuskoj zato što je uvela digitalni porez za koji SAD smatra da nepošteno cilja tehnološke kompanije sa sedištem u SAD-u. Naknade će stupiti na snagu 6. januara 2021. kako bi se dalo vremena OECD-u da dođe do globalnog rešenja ili Francuskoj da odustane od svog poreza.
Google je uveo nove naknade za oglase plasirane u Ujedinjenom Kraljevstvu, Austriji i Turskoj, što predstavlja zabrinjavajući scenarijo u kojem platforma želi da prenese odgovornost sa sebe na svoje poslovne partnere, što takođe uključuje agencije. Više o Google-ovim naknadama pročitajte ovde.
Zašto je to bitno za agencije
Digitalne usluge koje pružaju agencije (npr. plasiranje oglasa) vrlo bi verovatno podlezale bilo kojem predlogu digitalnog poreza (bilo nacionalnom, globalnom ili na nivou EU). Globalno bi rešenje, zavisno od njegovog oblika, moglo biti najbolje rešenje u smislu administrativnog opterećenja. Agencije bi u tom slučaju trebale poštovati samo jedan poreski sistem, a ne više njih. Već su sada mnoge države članice najavile ili implementirale nacionalne digitalne poreze.
Izvor: HURA
Foto: Pixabay
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS