Ambalaža

Da li otpad može da ima novi život?

Ambalaža

Mladi umetnici skulpturama od Nestlé pakovanja poslali snažnu poruku o značaju

 

Apel na to koliko je važno da se okrenemo cirkularnosti, na simboličan način poslala su tri mlada umetnika stvorivši skulpture velikih formata napravljene od ambalaže Nestlé proizvoda i pokazala da ambalaža može da nastavi da živi čak i kroz umetnost. Poziv na angažovanje izražen je kroz dela Plastično doba”, Breme sveta na mojoj glavi” i Bez glasa”, inspirisanim problemom otpada sa kojim se afrički kontinent suočava, a u ovoj ideji na početku njihove karijere podržala ih je kompanija Nestlé Srbija koja posluje sa nultim odlaganjem otpada na komunalne deponije.

Skulpture su izložene u bašti Muzeja afričke umetnosti u okviru programa „Reci: SkulptUra”, koji predstavlja prateći segment tekuće izložbe „Reci: Art – Otpad kao resurs”, autorke i kustoskinje Ivane Vojt i biće otvorena za javnost do 15. septembra.

„Kroz podršku mladim umetnicima i saradnju sa Muzejom afričke umetnosti pokrećemo važno pitanje: kako materijal koji se najčešće posmatra kao otpad može da dobije novu vrednost, često i na neočekivan način. Nestlé veruje da cirkularnost nije samo industrijski princip, već i društvena tema o kojoj treba da se razgovara na različite načine I upravo zato nam je važno da podržimo program koji povezuje održivost, kreativnost i edukaciju“, izjavila je Marjana Davidović, generalna direktorka Nestlé Srbija, Crna Gora, Severna Makedonija.

Petar Božović, Marjana Davidović Nestle, Renata Matusinović Nestlé, Ivana Vojt MAU, Marko Blanuša, Damjan Božović

Kroz umetnička dela nastala od ambalaže proizvoda brendova C, THOMY i Garden Gourmet, autori su dali sopstveni umetnički osvrt na pitanje otpada, njegove transformacije i odgovornosti savremenog čoveka prema prostoru koji deli sa drugima. Prikazujući kako skulpturalni izraz može da otvori pitanja o cirkularnosti i ekologiji, njihovi radovi posmatraju otpad istovremeno kao teret čovečanstva i kao materijal koji dobija novu formu, značenje i društvenu vrednost.

“Izložba otvara pitanje otpada kao jednog od ključnih globalnih izazova, ali i njegovog potencijala da bude transformisan u novi, vredan materijal i značenje. Umetnici ukazuju na to da proces gomilanja koji nije samo fizički čin, već i simbolički znak vremena u kom živimo i podsećaju da taj teret moramo nositi svesno, razumejući sopstvenu odgovornost prema budućnosti i prostoru koji delimo”, navela je Ivana Vojt , kustoskinja i autorka izložbe Reci: Art – Otpad kao resurs.

Povodom otvaranja programa organizovana je i Nestlé panel diskusija „Otpad kao resurs u cirkularnoj ekonomiji“, na kojoj su učestvovali vodeći stručnjaci iz kompanija Tetra Pak, Sekopak, CirEkon, kao i Privredne komore Beograda/Privredne komore Srbije. Panel je dodatno otvorio razgovor o važnosti saradnje industrije, institucija i zajednice u razvoju održivijih modela upravljanje otpadom.

Panel diskusija Perspektiva cirkularne ekonomije u Srbiji, moderator Ivanka Stojnić Nestlé

Ovaj projekat reflektuje globalne napore kompanije Nestlé, koja je kao najveći svetski proizvođač hrane i pića posvećena principima cirkularne ekonomije. Fabrika u Surčinu, prva je prehrambena fabrika u Srbiji koja je dostigla cilj Zero Waste to Landfill, što znaći da se sav otpad iz proizvodnje odvaja, reciklira ili konvertuje u energiju. Na globalnom nivou blizu 90 odsto Nestlé ambalaže već je dizajnirano za reciklažu.

Autori jedinstvenih eksponata su Marko Blanuša, Petar Božović i Damjan Božović, mladi umetnici koji su diplomirali primenjeno vajarstvo na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, dok je kustoskinja izložbe i pratećeg programa je Ivana Vojt.

Autor fotografija: Aleksej Nešović

Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Više u Ambalaža

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI] I TO NIJE SVE!: „Pipi x Rossi Teranino“ za Pipi Beverages i Vina Rossi

Advertiser Serbia19. јун 2026.

Još jedno međunarodno zlato za Studio Sonda: Piquentum Brut Nature nagrađen na European Design Awards

Advertiser Serbia15. јун 2026.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI] STUDIO SONDA: „No!Cap Granola – Every NO Counts!“

Advertiser Serbia28. април 2026.

Etiketa Sonde za Piquentum Brut u finalu festivala ONE Show, ADC i European design Awards

Advertiser Serbia24. април 2026.

Sean Poropat iz Studija Sonda u Njujorku na ADC-u odlučivao o najboljem dizajnu ambalaže

Advertiser Serbia30. март 2026.

Vegeta BIO je osvojila nagradu na jednom od najvažnijih globalnih takmičenja za dizajn ambalaže

Advertiser Serbia8. октобар 2025.

Red Dot Award za Studio Sonda i Oraketu

Advertiser Serbia25. август 2025.

Najnagrađivanija hrvatska kampanja protekle godine

Advertiser Serbia14. јул 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] SAATCHI & SAATCHI BEOGRAD: „Classic Festive Art Edition“ za NESCAFÉ

Advertiser Serbia20. март 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] STUDIO SONDA: „RAWINO – Crafted by terroir“ za OPG Rafael Ravnik

Advertiser Serbia24. фебруар 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2024] BRUKETA&ŽINIĆ&GREY: „Vegeta BIO – Sve ima bolji okus s Vegetom“ za Podravku

Advertiser Serbia23. фебруар 2025.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2023] BRUKETA&ŽINIĆ&GREY: „Redizajn vizuelnog identiteta i ambalaže – Favarger“

Advertiser Serbia23. април 2024.

Velika Britanija: Coca-Cola predstavila Sprite bez etikete

Advertiser Serbia31. јануар 2024.

Zabrana u EU: Neće se više prodavati vazduh u kesicama čipsa, velike kutije za ambalažu…

Advertiser Serbia29. новембар 2023.

[ISTAKNUTI KOMUNIKACIJSKI PROJEKTI 2022] IMAGO OGILVY: „Uživaj između redova“ za Kraš Napolitanke

Advertiser Serbia29. мај 2023.
×