
JPMorgan Chase tuži Teslu i traži 162 miliona dolara zbog tvita koji je Ilon Mask objavio pre tri godine.
Moćna banka u ponedeljak je digla tužbu na saveznom sudu na Manhetnu gde tvrdi da joj je Mask dužan milionski iznos prema ugovoru o deonicama potpisanom 2014. godine. U središtu spora je odredba u ugovoru koja omogućuje JPMorgan da u slučaju vanrednih događaja promeni detalje dogovora.
JPMorgan tvrdi da tvit, koji je Mask objavio 7. avgusta 2018. u kom je kazao da je osigurao finansiranje za preuzimanje Tesle u privatno vlasništvo po ceni od 420 dolara, omogućuje promenu u ugovoru jer je time značajno snizio cenu Tesline deonice.
Tesla se sa tim ne slaže.
U tužbi JPMorgan stoji da je Tesla prodao deoničke garancije 2014. „kao deo veće transakcije na tržištau kapitala“.
Prema sporazumu, ako je Teslina deonica bila na ili iznad određene cene na dan kada je ta opcija u ugovoru istekla sedam godina kasnije, Tesla bi morala da plati JPMorgan određeni iznos novca – razliku između stvarne cene deonice na taj datum i tzv. izvršne cene koju su dve strane odredile.
Izvršna cena je inicijalno bila određena na više od 560 dolara po akciji. Potom je Mask tvitovao o kupovini Tesle za 420 dolara što je bila značajna ušteda u odnosu na cenu akcija kompanije u to vreme.
Tvit je u početku doveo do skoka cena Teslinih deonica koje su ubrzo potonule kada je postalo jasno da takav dogovor nije postignut.
Iz Tesle su pokušali da objasne tvit akcionarima i regulatorima tako što su rekli da su kasnije platili po 20 miliona dolara za rešavanje slučaja Komisije za vrednosne papire i berze u vezi sa tim, a on je pristao da odstupi od svoje uloge šefa kompanije na tri godine.
JPMorgan je hteo da vrati izvršnu cenu u ugovoru. Deset dana nakon Maskovog spornog tvita banka je poručila Tesli da je vratila cenu na 424 dolara po deonici. Nedelju dana kasnije banka je blago podigla tu cenu na 484,35 po deonici.
Tesla nije reagovala na promene sve do početka 2019, kada su njeni advokati pisali JPMorganu tvrdeći da su prilagođavanja izvršne cene banke bila „nerazumno brza i predstavljala oportunistički pokušaj da se iskoristi promena volatilnosti Teslinih deonica„.
Obe strane nisu se dogovorile ni 2020. Tada je JPMorgan izvršnu cenu spustio na 96.87 dolara po deonici.
Tesla nikada nije prihvatila nijednu od ovih promena. Počevši od juna ove godine, Tesla je JPMorganu platila samo „neosporan“ deo sporazuma dveju strana. (Tesline deonice trgovale su se za više od 600 dolara veći deo tog meseca; deonice su vredele 1.013,39 dolara po deonici na zatvaranju u ponedeljak.)
„Pružili smo Tesli više mogućnosti da ispuni svoje ugovorne obveze, pa je žalosno što su ovo pitanje naterali na sudski spor„, rekla je portparolka banke Tasha Pelio u odgovoru na upit The New York Timesa.
Musk i Ryan McCarthy, advokat Tesle, nisu odgovorili na upite.
Izvor: Index
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS