
Australijski mediji bi trebali da se dogovore sa internet platformama oko naknade koju bi platforme plaćale za objavljene vesti
Australijska komisija za zaštitu konkurencije predložila je medijskim kućama u toj zemlji da udruže snage i organizuju „kolektivni bojkot“ Google-a i Facebook-a ne bi li tako prisilili tehnološke divove da više plate za objavljene vesti.
Podsetimo, australijski regulatori zapretili su Google-u i Facebook-u velikim kaznama ukoliko ne pronađu zajednički jezik s medijskim kućama i dogovore plaćanje članaka koji se pojavljuju na njihovim platformama. Problem je nastao jer se mediji međusobno ne mogu dogovoriti šta je to tačno „vest vredna plaćanja“. Za neke je medije to svaka objavljena vest, poput sporta i zabave, za druge se to odnosi samo na vesti iz oblasti politike, privrede i crne hronike.
S obzirom na to da pregovori između medija i internet platformi ne napreduju onako kako bi to regulatori želeli, objaviljen je predloge za osmišljavanje različitih mehanizama kojima bi se velike internet platforme „prisilile“ na dogovor s medijima. Predlozi su trenutno u javnoj raspravi, a među njima su se našli i neki, veoma zanimljivi.
Jedan od predloga je „kolektivni bojkot ili pretnja kolektivnim bojkotom“ koji bi, smatraju u regulatornom telu, „možda ohrabrio Google i Facebooke da ponude medijima prikladniji način obračuna korišćenja njihovog sadržaja“.
Još nije poznato šta mediji u Australiji misle o takvom predlogu ali činjenica je da žure da se dogovore s internet platformama zbog trenutnog stanja na medijskoj sceni. Naime, zbog krize nastale pandemijom korona virusa, smanjeni su prihodi od oglašavanja što je rezultiralo brojnim otpuštanjima i zatvaranjima medijskih organizacija.
Predsednik australijskog regulatora, Rod Sims, već je ranije odbacio Google-ove tvrdnje da ta kompanija ne zarađuje na vestima koje objavljuje.
Zapravo se postavlja pitanje koliko te vesti vrede platformi. Do koje tačke žele da bude odredište na kojem je moguće saznati sve?, rekao je Sims te dodao: Govore o tome da žele da doprinesu društvu. Pa, novinarstvo doprinosi društvu, koliko im je važno da budu deo toga?
I druge zemlje pomno prate što se događa u Australiji i hoće li australijski regulatori i mediji uspeti da nateraju Google i Facebook da plate za korišćenje njihovih medijskih sadržaja. Ako uspeju, to bi moglo postaviti presedan na koji bi se i druge zemlje mogle pozvati prilikom dogovaranja naknada za svoje medije.
Izvor: zimo.hr
Facebook
Twitter
Google+
RSS