Internet

57 sumnjivih Chrome ekstenzija instalirano više od šest miliona puta

Internet

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili potencijalno opasne dodatke u zvaničnoj prodavnici ekstenzija za Chrome. Evo zašto su opasni i kako da se zaštitite.

 

Stručnjaci za sajber bezbednost kompanije Kaspersky identifikovali su 57 sumnjivih ekstenzija u zvaničnoj Chrome Web prodavnici, koje koristi više od šest miliona korisnika. Ove ekstenzije su izazvale sumnju jer dozvole koje zahtevaju ne odgovaraju njihovom opisu.

Pored toga, reč je o tzv. „skrivenim“ ekstenzijama – ne pojavljuju se u rezultatima pretrage u Chrome Web prodavnici, niti ih indeksiraju pretraživači. Instalacija je moguća isključivo putem direktnog linka.

Zašto su ekstenzije rizične i kako udobnost potkopava bezbednost

Stručnjaci kontinuirao upozoravaju da se dodaci za pregledače ne bi smeli olako instalirati . Iako  olakšavaju svakodnevne aktivnosti – kao što su prevođenje sadržaja sajtova ili provera pravopisa – ta „uštedа vremena“ često dolazi uz ozbiljne bezbednosne i rizike po privatnost.

Razlog tome je što ekstenzije, da bi pravilno funkcionisale, najčešće zahtevaju pristup kompletnom sadržaju koji korisnik prikazuje u pretraživaču. Čak i legitimne ekstenzije poput Google Translate-a traže dozvolu da „čitaju i menjaju sve podatke na svim sajtovima“ koje posećujete. To znači da mogu ne samo da prate sve vaše aktivnosti, već i da menjaju prikazane informacije – na primer, da zamene originalni tekst prevodom. Zlonamerna ekstenzija, sa istim ovlašćenjima, može naneti ozbiljnu štetu.

Problem je u tome što većina korisnika nije svesna potencijalnih opasnosti koje ekstenzije nose. Dok se izvršni fajlovi (npr. .exe) sa nepouzdanih izvora smatraju rizičnim, ekstenzije iz zvaničnih prodavnica često neopravdano uživaju poverenje.

Previše nepotrebnih dozvola

Kod 57 sumnjivih ekstenzija, osnovni indikator zlonamernosti bila je lista širokih dozvola koje traže, uključujući pristup kolačićima – čak i onima za autentifikaciju.

U praksi to napadačima omogućava krađu tzv. sesijskih kolačića, koji se koriste za prepoznavanje korisnika bez potrebe za ponovnim unosom lozinke. Korišćenjem ovih kolačića, napadači mogu pristupiti korisničkim nalozima na društvenim mrežama, online prodavnicama i drugim servisima.

Ekstenzija Browser Checkup for Chrome by Doctor jedna je od sumnjivih ekstenzija koje se lažno predstavljaju kao „antivirus“ za pregledač. Izvor

 

Pored toga, ove ekstenzije dobijaju niz dodatnih mogućnosti, kao što su:

  • Praćenje aktivnosti korisnika u pretraživaču
  • Promena podrazumevanog pretraživača i manipulacija rezultatima pretrage
  • Umetanje i izvršavanje skripti na posećenim stranicama
  • Daljinsko aktiviranje naprednog praćenja korisnika
Kako je istraga počela

Istraživač sajber bezbednosti Džon Takner je analizirao kod  ekstenzije pod nazivom Fire Shield Extension Protection. Na nju je naišao jer je bila objavljena kao skrivena – nije se pojavljivala u pretrazi, već je bila dostupna isključivo putem direktnog linka u Chrome Web Store.

Skrivene ekstenzije u zvaničnim prodavnicama nisu retkost. Velike platforme omogućavaju developerima da ih sakriju od šire javnosti, najčešće radi interne upotrebe u kompanijama ili u slučaju da je reč o proizvodima u fazi testiranja.

Sumnjive ekstenzije sa po 200 do 300 hiljada korisnika svaka. Izvor

Međutim, ni jedno ni drugo nije moglo da objasni postojanje preko 300.000 korisnika Fire Shield-a. Takođe, opis funkcionalnosti nije odgovarao korporativnom alatu – navodilo se da ekstenzija proverava dozvole drugih instaliranih ekstenzija i upozorava korisnika na nesigurne.

 

Pored toga, funkcije dodatka nisu odgovarale profilu vrlo specijalizovanog korporativnog rešenja: opis je rekao da Fire Shield proverava dozvole koje traže druge instalirane ekstenzije i upozorava na nesigurne dodatke.

Za takvu funkciju bila bi dovoljna dozvola za korišćenje chrome.management API-ja. Umesto toga, Fire Shield je tražila mnogo šira ovlašćenja, koja se u većem delu poklapaju sa spornim pravima drugih sumnjivih dodataka.

Sumnjivi dodatak traži previše dozvola — uključujući pristup svim sajtovima, kolačićima i aktivnosti korisnika.  Izvor

 

57 ekstenzija maskiranih kao korisni alati

Analizom koda Fire Shield-a, Takner je došao do domena unknow[.]com (očit tipfeler reči „unknown“) – što je klasičan trik sajber prevaranata. Daljom analizom, uz pomoć specijalizovanih alata, identifikovao je još 35 srodnih ekstenzija, koje su delile isti domen i tražile slična široka prava pristupa.

Koristeći poseban alat, Tuckner je pronašao još 35 ekstenzija povezanih sa istim sumnjivim domenom. Nazivi tih ekstenzija takođe su imali mnogo zajedničkog, što je potvrdilo njihovu povezanost. Sve su tražile široka prava pristupa koja nisu odgovarala opisu koji su navele.

Ekstenzije povezane sa domenom unknow[.]com, koje su pokrenule istragu Džona Taknera. Izvor

Većina njih imala je uobičajene opise poput: blokiranje reklama, poboljšanje pretrage, zaštita privatnosti. Međutim, mnogima je nedostajao stvarni kod koji bi podržao te funkcionalnosti. Neke su dolazile od istih kompanija, što je dodatno pojačalo sumnju.

Naknadnim istraživanjem otkriveno je još 22 sumnjive ekstenzije, od kojih su neke bile javno dostupne (nisu skrivene). Kompletna lista skrivenih dodataka sa najviše preuzimanja sledi:

  • Fire Shield Extension Protection – 300.000 korisnika
  • Total Safety for Chrome – 300.000 korisnika
  • Protecto for Chrome – 200.000 korisnika
  • Securify for Chrome – 200.000 korisnika
  • Choose Your Chrome Tools – 200.000 korisnika
Zaključak

Sve ukazuje na to da autori ovih dodataka pokušavaju da prikriju svoju aktivnost kako bi izbegli otkrivanje od strane moderatora Chrome Web prodavnice. Distribucija se često vrši putem reklama u pretrazi ili zlonamernih sajtova.

Istraživači kompanije Kaspersky nisu pronašli dokaze da su sumnjive ekstenzije krale lozinke ili kolačiće korisnika. Nakon detaljne analize koda i niza testova, zaključili su da se napredno praćenje aktivnosti korisnika ne aktivira odmah nakon instalacije, već sa određenim vremenskim odlaganjem i to na osnovu komande sa udaljenog servera.

Način na koji je kod napisan, mogućnost daljinske kontrole, ponavljajući obrasci ponašanja i ugrađene funkcije ukazuju na to da sve ove ekstenzije pripadaju istoj grupi špijunskog softvera ili programa za krađu podataka.

Preporuke za korisnike:

  • Proverite da li imate instalirane sumnjive dodatke (videti punu listu).
  • Instalirajte samo one ekstenzije koje vam zaista trebaju, redovno ih proveravajte i brišite one koje ne koristite.
  • Na sve uređaje instalirajte pouzdano bezbednosno rešenje koje vas može blagovremeno upozoriti na opasnosti.

 

Image by Gerd Altmann, Pixabay

Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter

Kliknite da postavite komentar

You must be logged in to post a comment Login

Postavite

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Više u Internet

Tehnološki potkovani ili naivni? 61% milenijalaca u Srbiji priznaje da ne proverava uvek autentičnost svojih online kontakata

Advertiser Serbia13. јун 2025.

Omiljene igre generacije Z korišćene kao mamac u više od 19 miliona pokušaja sajber napada

Advertiser Serbia10. јун 2025.

Zuckerberg okuplja tim koji bi trebao da razvije „superinteligenciju“

Advertiser Serbia10. јун 2025.

Kaspersky: Šta su deca pretraživala i gledala na mreži ove godine

Advertiser Serbia5. јун 2025.

Vaša privatnost, sigurna: Kako vas Knox Vault štiti u eri veštačke inteligencije

Advertiser Serbia1. јун 2025.

Unapređenje BYOD bezbednosti uz Samsung Knox: sveobuhvatan vodič

Advertiser Serbia27. мај 2025.

Šest godina primene GDPR-a u Srbiji: Svest raste, ali i izazovi u oblasti zaštite podataka

Advertiser Serbia26. мај 2025.

Anime kao mamac za 250.000 sajber napada: Kaspersky istražuje opasnosti koje se kriju iza omiljenih serija i platformi generacije Z

Advertiser Serbia22. мај 2025.

A1 Srbija ubrzano gradi optičku mrežu u Nišu

Advertiser Serbia15. мај 2025.

Otvoreni kodovi: Kaspersky beleži porast broja zlonamernih paketa koji ugrožavaju lance snabdevanja softverom širom sveta od 50%

Advertiser Serbia14. мај 2025.

Sajber napadi koji zloupotrebljavaju omiljene porodične brendove porasli za 38% tokom protekle godine

Advertiser Serbia13. мај 2025.

Tačni podaci o domenu – odgovorno onlajn poslovanje

Advertiser Serbia9. мај 2025.

Raste udeo ransomvera u 2025. godini: Kaspersky izveštaj uoči Međunarodnog dana borbe protiv ransomvera

Advertiser Serbia7. мај 2025.

Povodom Svetskog dana lozinki, Kaspersky upozorava na generisanje lozinki pomoću veštačke inteligencije

Advertiser Serbia30. април 2025.

Veštačka inteligencija u EDR i XDR tehnologijama: Mašinsko učenje preuzima primat

Advertiser Serbia28. април 2025.
×