
Kreativni direktori su heart&soul svih dobro utemeljenih komunikacijskih agencija. Pročitajte šta o kreativnosti misli Siniša Waldinger, Executive Creative Director agencije Bruketa&Žinić&Grey…Razgovor vodio Nenad Danilović
Ocenite i dajte viđenje rada svoje agencije u pogledu kreativnog doprinosa u 2021. godini
– Srećom, i u našoj industriji, kao i u brojnim drugima, COVID nije ostavio dugotrajne posljedice i došlo je do vrlo brzog oporavka tržišta i povratka na predpandemijske razine. To se, naravno, odrazilo i na kreativu jer smo naprosto imali puno prilika da se izrazimo na brojnim klijentima, od malih vinarija sa zabačenih dalmatinskih otoka do velikih internacionalnih kompanija koje posluju na svjetskim tržištima.
Kreirali smo primjerice prvi vinski brend u Hrvatskoj s interaktivnom AR etiketom – Enosophia. S Croatia osiguranjem smo napravili Brigometar, interaktivni vanjski oglas koji uz pomoć AI-a s lica prolaznika očitava koliko su zabrinuti. Sa Saponiom smo u kampanji za deterdžent za pranje rublja Faks Helizim upozorili na prljave riječi na internetu, a s Coca-Colom smo pitali slijepe osobe kako oni vide Coca-Colinu boju.
Dajte ocenu rezultata rada nacionalne ali i regionalne advertajzing scene u 2021. godini…Izdvojite najbolje domaće kampanje, uz obrazloženje
– Nastavljajući se na odgovor iz prethodnog pitanja, mislim da se nacionalna i regionalna scena pokazala i žilavom i živahnom dokazujući da prava i kreativna komunikacija može pomoći biznisima da se što prije osove na noge i vrate na put ostvarivanja prihoda, a brendovima da zadrže svoje mjesto u glavama potrošača; to su kampanje poput „Dobrodošli kući“ za Lesninu, „Narezano po vašem ukusu“ za Mercator ili kampanja za projekt „Thank you, doctors“.
Koje svetske kampanje ili značajni pojedinačni radovi iz 2021.godine su privukli vašu pažnju i zašto?
– Privukli su mi pažnju kampanja „Steal our staff“ za Beco jer na vrlo hrabar način progovora o problemu zapošljavanja osoba s invaliditetom, zatim kampanja od Burger Kinga „Stevenage Challenge“ jer pokazuje moć kolaboracija u spajanju gaming svijeta i oglašavanja te kampanja za Mastercard „True name“ jer pokazuje kako brend može ne samo zauzeti stav nego i ponuditi rješenje.
Navedite najznačajnije remetilačke faktore kreativnosti u domaćem advertajzingu, kao i najznačajnije faktore njenog prosperiteta.
– Mislim da su ti remetilački faktori oduvijek isti i da smo se kao struka uspješno njima prilagodili i čak ih ponekad naučili iskoristiti u svoju korist; dakle stvari poput prekratkih rokova, predugih i iscrpljujućih natječajnih procesa koje u najvećoj mjeri financiraju same agencije, nedostatak hrabrosti za neočekivana rješenja, činjenica da nas se kao struku nedovoljno percipira kao konzultante, a previše kao egzekutore itd., no upravo su sve to i prilike koje ako iskoristimo, možemo pretvoriti u faktore prosperiteta.
Kakvi trendovi se mogu očekivati, pre svega u svetskom advertajzingu u 2022?
– Mislim da je glavni trend taj da se ide ka idejama koje žele i mogu vrlo konkretno mijenjati stvari u društvu, to je velika ambicija.
Poželite nešto svojim kolegama i aktuelnim i potencijalnim klijentima u 2022
– Danas se u strukovnim krugovima često može čuti i pročitati uzrečica da živimo u vremenu koje je istovremeno i najgore i najbolje za advertising ikada, ja kolegama i klijentima želim da uzmu samo ono najbolje.
Autor: Nenad Danilović
Izvor: Advertiser Serbia
Autor fotografije: Domagoj Kunić
Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter
Facebook
Twitter
LinkedIn
RSS