
Google je u petak u Australiji pokrenuo vlastitu platformu za vesti, sklopivši ugovore s nekoliko izdavača o korišćenju njihovog sadržaja kako bi parirao zakonskoj inicijativi vlade o podeli prihoda s medijima
Platforma News Showcase trebala je da bude pokrenuta u junu prošle godine ali Google je odložio plan nakon što je Kambera pokrenula zakonsku inicijativu kojom želi da prisili digitalne platforme da plaćaju korišćenje medijskih sadržaja.
Tehnološka kompanija zapretila je povlačenjem pretraživača iz Australije ukoliko bude zakon usvojen, tvrdeći da ga nije moguće sprovesti u delo.
Danas je u Australiji Google lansirao News Showcase, sklopivši sa sedam izdavača, uključujući Canberra Times, ugovore koji mu dopuštaju korišćenje njihovih sadržaja.
Finansijski detalji ugovora nisu otkriveni, a izdavač Canberra Timesa Australian Community Media nije odmah odgovorio na zahtev Reutersa da komentariše.
Google je danas poručio da želi da potpiše ugovore sa više australijskih izdavača, čiju je poziciju vladina inicijativa ojačala.
„Ovo je alternativa modelu koji je iznela australijska vlada. Viećemo hoće li i veći izdavači prihvatiti proizvod“, rekao je profesor na Univerzitetu za tehnologiju u Sydneyu Derek Wilding.
Prema zakonu koji je predložila Kanbera, Google i Facebook trebali bi sa izdavačima da pregovaraju o ceni sadržaja koji je uključen u rezultate pretraživanja i u newsfeed-u. Predlog predviđa arbitražu u slučaju da platforme i mediji ne postignu dogovor.
Vlada želi da ojača poziciju medija u pregovorima s digitalnim divovima i najavila je zakon u decembru prošle godine, nakon istrage koja je pokazala preveliku tržišnu moć tehnoloških divova u medijskom sektoru.
Takva situacija predstavlja potencijanu pretnju za demokratiju, zaključila je Kanbera.
Istraga je, između ostalog, pokazala da od svakih 100 američkih dolara potrošnje na mrežno oglašavanje 53 dolara ide Google-u, 28 dolara Facebook-u i 19 dolara drugim medijskim kompanijama.
Izvor: Hina
Facebook
Twitter
Google+
RSS